KS Noteć Gębice - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • https://www.facebook.com/KsNotecGebice
  • Aktualności:
  • 2017-11-25 Nowy news
  • 2017-11-22 Nowy news
  • 2017-11-19 Nowy news
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Noteć Gębice - KS Brzoza 5:3
  • Pałuczanka Żnin - Piast Kołodziejewo 2:4
  • Dąb Barcin - Zootechnik Kołuda Wielka 6:1
  • Burza Nowa Wieś Wielka - Kujawy Markowice 5:1
  • Znicz Rojewo - Sparta Janowiec 2:3
  • Zagłębie Piechcin - Mikrus Gesal - Szadłowice 1:4
  •        

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Noteć na Facebooku

90minut.pl

ŁĄCZY NAS PIŁKA - PZPN

K-P ZPN

OBSADA SĘDZIOWSKA

Nasi Kibice na Facebooku

TECO GRAPHIC STUDIO

Wszystkie herby naszych ligowych rywali ,a także loga związku itp.zamieszczone na tej stronie pochodzą z portalu Teco Graphic Studio ,a ich autorem jest założyciel tego serwisu użytkownik Teco.

Kalendarium

19

03-2024

wtorek

20

03-2024

środa

21

03-2024

czwartek

22

03-2024

piątek

23

03-2024

sobota

24

03-2024

niedziela

25

03-2024

pon.

Historia

Wstęp

 

Wzmianki historyczne dotyczące Gębic sięgają XIII wieku. Była to typowo rolnicza osada, szczególny rozkwit przeżyła w XIV wieku. Jak podają źródła, w roku 1383 Gębice otrzymują prawa miejskie. Od tej pory nazywane są miastem królewskim, ze względu na przynależność do króla. W XV wieku Gębice słynęło z cechu kuśnierzy. W wieku XVI Gębice tracą swe znaczenie zwłaszcza handlowe. W XVIII wieku część domostw zostaje spalona przez Szwedów, a na początku XVIII wieku Gębice zostały całkowicie zniszczone. Dopiero pod koniec XVIII wieku nastąpił rozwój osadnictwa, osadą zaczęła „żyć” na nowo, liczba mieszkańców wzrosła do 350 osób. W XIX wieku Gębice zostały wciągnięte pod zabór pruski, dopiero rok 1918 przynosi odzyskanie niepodległości. Wielu mieszkańców walczy pod dowództwem Romana Wiese w Powstaniu Wielkopolskim. Ten narodowy duch mieszkańców Gębic trwał nadal, a jego przejawy można był dostrzec w działalności sportowej i kulturalnooświatowej.

 

Rozwój sportu w Gębicach

 

Dnia 15 sierpnia 1922r. założono Klub Piłki Nożnej „Noteć”, jednak działalność sportowa w Gębicach datuje się znacznie wcześniej. W okresie zaborów znana była powszechnie na terenie woj. Poznańskiego działalność „Sokoła”. W mogilnie założono Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w 1895r., w Gębicach zaś w 1912r. Do dziś zachował się sztandar „Sokoła” z tego okresu. Po za  popularyzacją sportu „Sokół” zajmował się akcją kulturalnooświatową utrzymaną w duchu narodowym. Gniazda sokole organizowały pokazy gimnastyczne cieszące się duża popularnością. Aby uzyskać pełen obraz działalności „Sokoła” trzeba zwrócić uwagę na fakt, że właśnie ta organizacja poddawana była perfidnym szykanom ze strony zaborcy. Władze traktowały go nie jako stowarzyszenie, lecz jako organizację polityczną z uwagi na jego pracę kulturalnooświatową utrzymywaną w duchu patriotycznym. Na poszczególnych członków „Sokoła” padały liczne kary. W zasadzie dopiero odzyskanie niepodległości w 1918r.  i patriotyczny zryw mieszkańców ziemi mogileńskiej w Powstaniu Wielkopolskim pozwolił na pełne rozwinięcie aktywnej działalności sportowej. Działaczami „Sokoła” w latach 1922-39 byli m.in.

  1. Skonieczny Jan
  2. Wiese Roman
  3. Oborski Aleksander
  4. Jankowski Wincenty
  5. Jórga Jan
  6. Łuczak Zygmunt
  7. Chudziński Leon
  8. Łojewski Leonard

Jednak oprócz uprawiania gimnastyki ówczesnej młodzieży mocno przypadła do gustu piłka nożna. Dnia 15 sierpnia 1922r. grupa działaczy Zieliński Edmund, Kędzierski Wincenty i Skonieczny Jan założyli Klub Piłki Nożnej „Noteć”. Pierwsze boisko piłkarskie zbudowano niedaleko kościoła. W pierwszych latach istnienia klubu rozgrywano mecze wyłącznie z drużynami okolicznych wsi. W roku 1925 dokładnie w trzecia rocznice powstania klubu zorganizowano bieg na 1000 metrów. Zwycięzca biegu został Zygmunt Łuczak, mieszkaniec Gębic. W naszej kolekcji pamiątek zachował się dyplom okolicznościowy mówiący o wspomnianym wyżej biegu. Działacze klubu współpracowali z miejscowym „Sokołem” i organizowali wspólnie imprezy dla ludności. Klub Piłki Nożnej „Noteć” nie był zgłoszony do związku sportowego, ale rozgrywali liczne mecze towarzyskie m.in. z „Wartą” Poznań,

„Stallą” Gniezno, „Kujawianką „ Strzelno, „Pogonią” Mogilno, klubem Sportowym Bronisław. Aktywnymi działaczami i piłkarzami lat  1926-39 byli m.in. Edward Kaźmierowski, Adam Pankowski, Adam Karof, Edmund Molenda, Stanisław Jakubiak, Leonard Łojewski.  Niestety niewiele pamiątek pozostało z tego właśnie okresu.

Wybuch II wojny światowej przerwał działalność klubu. Z chwilą wyzwolenia kraju w 1945r. garstka oddanych działaczy wznowiła działalność sportową. Byli to mi.in.

  1. Leonard Łojewski
  2. Wincenty Jankowski
  3. Jan Kasprzak
  4. Symfonia Ćwikliński
  5. Alojzy Smółka

Młodzież Gębicka w każdej wolnej chwili grała w piłkę nożną na wolnych placach i łąkach. Osobą wielce zaangażowaną w rozwój sportu w Gębicach był również ówczesny wójt Zygmunt Łuczak. Oprócz uprawiania sportu młodzież działała w zespole artystycznym kierowanym m.in. przez Alojzego Smółkę. Wszystkim poczynaniom towarzyszyła radość, zapał i ambicja. Pod koniec lat 40-tych wybudowano w Gębicach boisko do koszykówki. Utworzona została drużyna, która brała udział w rozgrywkach powiatowych. Do wyróżniających się zawodników należeli:

  1. Cyranowicz Edmund
  2. Maciejewski Aleksander
  3. Wiese Henryk
  4. Meler Kazimierz
  5. Zieliński Kazimierz
  6. Wiese Franciszek
  7. Zieliński Czesław
  8. Łuczak Marian

Pierwszy prezesem Klubu po II wojnie światowej był Alojzy Smółka. Od 1948r. działała w ramach Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. W roku 1951 funkcję prezesa powierzono Aleksandrowi Maciejewskiemu. Działacze klubu postanawiają stworzyć sekcję bokserską, niestety treningi bokserów trwały tylko kilka miesięcy, bowiem skromny LZS nie był w stanie utrzymać kosztownej sekcji. Przy pomocy Urzędu Gminy w Gębicach postanowino wybudować stadion z prawdziwego zdarzenia. W latach 1953-55 zostaje wybudowany stadion z płytą do gry w piłkę nożną, bieżnią lekkoatletyczną i szatniami. Zwiększa się zainteresowanie piłką nożną. Na stadion przy ulicy Wolności przychodzi coraz więcej młodzieży chętnej do uprawiania sportu. Zarząd Klubu za pieniądze uzyskane z organizacji zabaw zakupuje nowy sprzęt dla drużyny piłkarskiej. Od 1955r. zespół „Noteci” bierz udział w rozgrywkach gminnych. Do wyróżniających się pilkarzy tego okresu zaliczyć można:

1)      Zieliński Jan

2)      Zieliński Kazimierz

3)      Polakow Marian

4)      Wiese Franciszek

5)      Szwarckopf Bogdan

6)      Muszyński Zenon

7)      Cyranowicz Mieczysław

8)      Pawlicki Zygmunt

9)      Żurawski Henryk

W roku 1960 drużyna piłkarska seniorów wywalczyła awans do klasy B i rozgrywała mecze z drużynami zrzeszonymi w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy. W pierwszej połowie lat 60-tych trenerami drużyny byli kolejno:

1)      Szczepan Krzewina

2)      Zbigniew Witkowski

3)      Henryk Norkowski

Piłka nożna była dyscypliną dominującą w klubie. W sezonie rozgrywkowym 1965/66 drużyna „Noteci” zajęła I miejsce w  lidze i tym samym awansowała do klasy „A”.

Na sukces ten zapracowali następujący zawodnicy:

1)      Żurawski Henryk

2)      Scisłowski Zenon

3)      Chudziński Jerzy

4)      Kaptur Marian

5)      Łojewski Jerzy

6)      Pawlicki Zygmunt

7)      Szwarckopf Bogdan

8)      Manysiak Florian

9)      Cyranowicz Mieczysław

10)  Muszyński Zenon

11)  Szczepaniak Marian

12)  Augustyniak Jan

13)  Klimkiewicz Józef

14)  Łuczak Andrzej

15)  Twarużek Tadeusz

16)  Kaczyński Andrzej

17)  Łojewski Alfons

18)  Klembalski Andrzej

19)  Łojewski Hieronim

20)  Wódkiewicz Roman

21)  Łuczak Jan

Drużyna znalazła się w bardzo silnej grupie obejmującej drużyny dawnych trzech województw: bydgoskiego, włocławskiego, toruńskiego.

Zespół LZS „Noteć” Gębice rozgrywał mistrzowskie mecze z m.in.

  • Lechem Rypin
  • Gryfem Toruń
  • Włocławianką Włocławek
  • Spartą Brodnica
  • Kujawiakiem Kowal
  • Budowlanymi Lipno
  • Kujawianką Strzelno
  • Drwęcą Golub Dobrzyń

Po rocznym pobycie w klasie „A” mimo ambitnej postawy całej drużyny i zaangażowaniu działaczy trzeba było opuścić szeregi tej klasy rozgrywkowej. Klub borykał się z ogromnymi trudnościami natury finansowej i organizacyjnej. Brak patronackiego zakładu dał się szczególnie odczuć. Na dodatek w 1966r. spłonął budynek klubowy z szatniami. Nie załamało to jednak działaczy. Drużyna piłki nożnej grała w dalszym ciągu w klasie „B”, natomiast klub stworzył nowe sekcje:

1)      tenisa stołowego

2)      szachów

W roku 1970 drużyna szachowa w składzie:

1)      Andrzej Lewandowski

2)      Lech Cylke

3)      Adam Łuczak

zajęła III miejsce w drużynowych mistrzostwach powiatu mogileńskiego. Tenisiści stołowi rozgrywali spotkania na szczeblu powiatu, natomiast bez większych sukcesów. W roku 1971 wybudowano nowy obiekt klubowy składający się z dwóch szatni dla zawodników, sekretariatu, magazynku na sprzęt oraz mieszkania dla gospodarza obiektu, którym został Jan Szpulecki, który do dziś sprawuje powierzoną mu funkcje.  Wcześniej gospodarzami obiektu byli:

1)      Stanisław Lewandowski

2)      Mieczysław Cyranowicz

3)      Tadeusz Szymański

W latach 70-tych trenerami zespołu seniorów byli:

1)      Eugeniusz Flenz

2)      Leon Dworek

Na kolejny awans do klasy „A” seniorów przyszło czekać do roku 1975. Drugi w historii Klubu awans do wyższej ligi wywalczyli:

1)      Alfons Łojewski

2)      Jerzy Bielski

3)      Roman Stranz

4)      Józef Stranz

5)      Henryk Grzegorzewski

6)      Andrzej Kaczyński

7)      Bogdan Bojarski

8)      Mieczysław Rosiński

9)      Edmund Sikorski

10)  Eugeniusz Sikorski

11)  Stanisław Wiśniewski

12)  Henryk Żurawski

13)  Zbigniew Filipek

14)  Ryszard Stryjski

15)  Leszek Rożewski

16)  Hieronim Rosiński

Uzyskany w roku 1975 awans do klasy „A” przyczynił się do większego zainteresowania piłką nożną w tutejszym środowisku. Młodzież szkolna zapisywała się do właśnie sekcji piłkarskiej. Taka sytuacja zmusiła Zarząd LZS „Noteć” Gębice do podjęcia decyzji o poszerzeniu sekcji piłkarskiej i zgłoszeniu do rozgrywek drużyny juniorów starszych. Klub ma spore trudności szczególnie z środkami transportu na mecze wyjazdowe, ale dzięki ofiarności działaczy i okolicznych zakładów pracy wyjeżdżają na wszystkie mecze. Zarówno seniorzy jak i juniorzy starsi zajmują wysokie lokaty w swoich grupach rozgrywkowych. Seniorzy w latach 1976-82 zajmują miejsca w środkowej strefie tabeli (od 3 do 8).Do większych sukcesów drużyny seniorów zaliczyć należy zdobycie pucharu za 3 miejsce w turnieju piłki nożnej z okazji 75-lecia sportu w Barcinie, a turniej rozgrywany był w silnej obsadzie (10 drużyn). Zawodnikami o najdłuższym stażu w tym okresie w barwach LZS „Noteć” Gębice byli wieloletni kapitanowie drużyny: Kaczyński Andrzej, Łojewski Alfons. Ich staż w drużynie wynosił 20 lat oraz rozegranych ponad 600 meczów. Juniorzy starsi grali w rozgrywkach klasy „A” przez dwa sezony. W lipcu 1978 roku zgłoszono do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim drużynę juniorów młodszych (kat.wiekowa 15-17). Założyciel zespołu i opiekunem był Grzegorz Łukomski. Następuje wyraźny rozwój piłki młodzieżowej w Gębicach. Drużyna juniorów młodszych odnosiła sporo sukcesów, oto najważniejsze z nich:

·         czerwiec 1979 - puchar za mistrzostwo grupy III klasy „A” juniorów i awans do ligi okręgowej

·         czerwiec  1979 – puchar za zdobycie I miejsca w turnieju piłki nożnej zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

·         sierpień 1979 – puchar za zajęcie II miejsca w turnieju piłki nożnej „Puchar Naczelnika gminy Orchowo”

·         czerwiec 1980 – puchar za zdobycie tytułu Mistrza Województwa Bydgoskiego w piłce nożnej w kategorii juniorów młodszych

Zawodnicy zespołu, którzy pod wodzą i kierownictwem Grzegorza Łukomskiego zdobyli tytuł mistrza województwa bydgoskiego:

1)      Krzysztof Adamczyk

2)      Dariusz Bryl

3)      Aleksander Fredyk

4)      Marek Fredyk

5)      Jarosław Borys

6)      Marek Gmur

7)      Piotr Gmur

8)      Sławomir Łuczak

9)      Krzysztof Musiał

10)  Jarosław Nowicki

11)  Michał Rybicki

12)  Marek Sarnowski

13)  Marian Szwarckopf

14)  Mirosław Szczepankiewicz

15)  Paweł Wiese

16)  Rafał Zieliński

17)  Sławomir Żelazny

18)  Jan Zieliński

19)  Tomasz Siwa

Najskuteczniejszym pilkarzem zespołu był Rafał Zieliński. Największy sukces zespołu to wygrana 1-7 z juniorami WKS „Zawisza” na stadionie w Bydgoszczy. W roku 1981 drużyna juniorów zdobyła puchar za zajęcie I miejsca w turnieju piłki nożnej o „puchar Naczelnika Miasta i Gminy Mogilno”

W meczach mistrzowskich sezonu 1980-81 młodzi piłkarz zajmowali odpowiednio 2 i 4 miejsce w swojej grupie rozgrywkowej. Wydział Gier i Ewolucji OZPN nadał 10 zawodnikom klasy sportowe. Srebrną odznakę otrzymali:

1)      Jarosław Borys

2)      Marek Fredyk

3)      Piotr Gmur

4)      Jarosław Nowicki

5)      Krzysztof Musiał

6)      Tomasz Siwa

7)      Marian Szwarckopf

8)      Paweł Wiese

9)      Jan Zieliński

10)  Rafał Zieliński

W roku 1983 obchodzono jubileusz 60-lecia klubu. Zorganizowano uroczystą akademię z udziałem władz wojewódzkich i gminnych, gdzie wielu zasłużonych działaczy i piłkarzy wyróżniono odznaczeniami i dyplomami. Po akademii odbył się festyn sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży oraz turniej piłki nożnej seniorów.  Drużyna piłkarska „Noteci” w latach 1983-89 grała w klasie „A” seniorów. Do większych sukcesów należy:

·         W sezonie 86/87 – II miejsce

·         W sezonie 89/90 – I miejsce i awans do ligi okręgowej

Zawodnicy, którzy wywalczyli awans do ligi okręgowej:

1)      Franciszek Bobrowski

2)      Krzysztof Bartecki

3)      Marek Fredyk

4)      Aleksander Fredyk

5)      Robert Koch

6)      Ireneusz Kasprzak

7)      Maciej Koralewski

8)      Andrzej Kowalczyk

9)      Jan Łuczak

10)  Robert Pawlicki

11)  Paweł Pawlicki

12)  Michał Rybicki

13)  Jacek Siwa

14)  Marian Szwarckopf

15)  Paweł Wiese

16)  Andrzej Wiese

17)  Roman Woźniak

18)  Radosław Wódkiewicz

19)  Roman Wiese

20)  Sławomir Żelazny

21)  Sławomir Gacek

Po rocznym pobycie w lidze okręgowej drużyna spadla do klasy „A”, a następnie po roku do klasy „B”.

W sezonie 1994/95 drużyna „Noteci” zajęła II miejsce w Pucharze Polski na szczeblu LZS woj. Bydgoskiego, awansowała również do klasy „A”, aby po roku spaść do klasu „B”.

Poniżej galeria naszych drużyn w minionych latach:

 

 

 

Cenna historyczna kolekcja pucharów oraz odznaczeń klubowych

Ostatnie spotkanie

Noteć Gębice 5:3 KS Brzoza
2017-11-25, 13:00:00
     
oceny zawodników »

Reklama

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
Noteć Gębice 5:3 KS Brzoza
Pałuczanka Żnin 2:4 Piast Kołodziejewo
Dąb Barcin 6:1 Zootechnik Kołuda Wielka
Burza Nowa Wieś Wielka 5:1 Kujawy Markowice
Znicz Rojewo 2:3 Sparta Janowiec
Zagłębie Piechcin 1:4 Mikrus Gesal - Szadłowice

Najnowsza galeria

Noteć Gębice - Zjednoczeni Piotrków Kujawski 30.04.2017, fot: Nataniel Wikarski
Ładowanie...

Statystyki drużyny

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 59, wczoraj: 64
ogółem: 1 549 541

statystyki szczegółowe

REKLAMA